egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 | Matematma

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021? W tym roku nietypowy termin!

Być może spodziewasz się, że tak jak w każdym artykule odpowiedź na swoje pytanie “kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021?” znajdziesz na samym końcu artykułu. Wiemy jakie to irytujące, dlatego najważniejszą tajemnicę zdradzamy na samym początku! 

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 odbędzie się dokładnie w Dzień Matki, czyli w środę 26 maja 2021 r. Data prawdopodobnie będzie w tym roku niezwykle łatwa do zapamiętania 🙂

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – co się zmieniło?

Władze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przyzwyczaiły nas do tego, że ósmoklasiści, a wcześniej gimnazjaliści, mieli swoje egzaminy zazwyczaj w połowie kwietnia, czyli przed maturzystami.

Covid-19, czyli znany chyba nam wszystkim koronawirus oraz ogłoszony stan pandemii doprowadziły do tego, że rok 2020 w szkolnictwie był (a w zasadzie wciąż jest) rokiem absolutnie wyjątkowym, a może raczej innym i dziwnym. 11 marca 2020 r. Premier Polski, Pan Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji jaką podjął zespół zarządzania kryzysowego. Oficjalnie od poniedziałku 16 marca 2020 roku wszystkie placówki edukacyjne i szkoły wyższe były zamknięte. Początkowo miały to być 2 tygodnie, ale wszyscy wiemy, że skończyło się nauczaniem zdalnym do końca roku szkolnego 2019/2020.

Mieliśmy nadzieję, że kolejny rok szkolny 2020/2021 będzie spokojniejszy. Niestety od 24 października cała Polska znalazła się w tak zwanej czerwonej strefie, a od 26 października uczniowie klas 4-8 przeszli na nauczanie zdalne. Nie wiemy co będzie dalej i kiedy szkoły wrócą do nauczania stacjonarnego, dlatego egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 również może odbyć się w terminie innym, niż planowana data 26 maja 2021 r. Czas pokaże jak się rozwinie pandemia i jakie decyzje będą podejmowane w związku z nauczaniem w szkołach, a tym samym terminami egzaminów.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju doprowadziła do bardzo dużego chaosu organizacyjnego w polskiej edukacji. Wielu nauczycieli miało problemy z przestawieniem się na nauczanie zdalne. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że średnia wieku nauczycieli w Polsce wynosiła w roku szkolnym 2018/2019 44 lata, a około 30% nauczycieli to osoby w wieku 50+.

Na tej sytuacji bardzo stracili uczniowie, choć trzeba przyznać, że ogromna większość nie była zainteresowana uczestniczeniem w lekcjach zdalnych. Nietypową sytuację wielu uczniów traktowało jak przedwczesne wakacje i przyzwolenie na bylejakość. Oczywiście najbardziej na całej sytuacji w szkołach podstawowych stracili uczniowie klas ósmych, ponieważ byli dosłownie chwilę przed egzaminami, gdy postanowiono o przejściu na system zdalnego nauczania.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na początku roku szkolnego 2020/21 kiedy nikomu nie jest do śmiechu i nikt nie cieszy się na “przedwczesne” wakacje. Lekcje powinny się odbywać i raczej nikt nie ma co do tego wątpliwości, a niestety wielu nauczycieli nadal ma problemy z odpowiednim przeprowadzeniem zdalnego nauczania. 

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 – data i godzina

Na początku 2020 roku brak wiedzy na temat możliwości i tempa rozprzestrzeniania się wirusa powodował brak informacji ze strony rządzących na temat terminów egzaminów. Ostatecznie pojawiła się konkretna, ale jednocześnie niejasna informacja, że egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie późniejszym, a konkretna data zostanie podana z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Egzaminy po ósmej klasie w 2020 roku odbyły się ostatecznie w dniach 16-17-18 czerwca, a wyniki były opublikowane 31 lipca. 

Obecnie nadal jest wiele niewiadomych i chyba właśnie ten fakt jest największym problemem. Nie możemy zaplanować nawet najbliższych tygodni, z racji na dynamiczną sytuację, a szczególnie nie możemy przewidzieć jak będzie wyglądał nasz świat wiosną 2021.

Mamy nadzieję, że tak niepewna sytuacja nie spotka nas w roku szkolnym 2020/2021 i egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 odbędzie się zgodnie z planem, czyli w dniu 26 maja 2021 r. Wszystkie egzaminy planowo rozpoczynać się będą o godzinie 9:00.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 – drugi termin

Osoby, które z usprawiedliwionych przyczyn losowych (np. choroba lub wypadek) nie będą mogły napisać egzaminu w terminie głównym, będą miały taką możliwość w terminie dodatkowym, tj. 16-17-18 czerwca, czyli egzamin z matematyki w czwartek 17 czerwca. Godzina rozpoczęcia wszystkich egzaminów to tak jak w przypadku terminu głównego – 9:00.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 – wyniki

Zastanawiacie się kiedy możecie spodziewać się wyników? Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 swój finał w postaci wyników, będzie miał (zgodnie z aktualnym planem) 2 lipca 2021. Z kolei do 8 lipca szkołom zostaną przekazane wyniki, zaświadczenia oraz informacje, które uczniowie będą mogli odebrać 9 lipca.

Miłego dnia i powodzenia z matematyką!
Zespół Matematmy! 😊